Etymologia biophilic design odnosi się do miłości do natury. Badania naukowe potwierdzają, że  dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego niezbędny jest kontakt z naturą. Przyroda daje nam relaks, dobre samopoczucie, wprowadza spokój do niespokojnego życia człowieka XXI wieku, regeneruje, odżywia, pobudza kreatywność. Człowiek pracujący w biurze większość czasu spędza w przestrzeniach zamkniętych, a jedynie (i to nie zawsze) kilka procent doby przebywa na łonie przyrody. Jest to za mało. Naukowcy doszukują się źródeł chorób cywilizacyjnych między innymi w siedzącym trybie życia w nienaturalnej przestrzeni.

Dlatego też trend projektowania z myślą o zielonym otoczeniu człowieka staje się coraz bardziej popularny. Kierunek ten odnosi się do używania naturalnych materiałów (szczególnie drewna i kamienia) w procesie projektowania, wykorzystywania w jak największym zakresie światła naturalnego w przestrzeniach biurowych oraz wprowadzania kwiatów i roślin do biurowców. Te elementy mają za zadanie naprawiać to, co utrudnia praca w typowym współczesnym biurze w open space: koncentrację i jakość pracy pracowników. Zieleń i światło naturalne wpływają także na redukcję stresu. Dodatkowym elementem jest wprowadzanie szumu płynącej wody, który również harmonizuje nasze ciała i umysły.

Warto zauważyć, że przez większość jej istnienia ludzkość spędzała czas na zewnątrz w kontakcie z przyrodą. Dopiero ostatnie 100 lat pracujemy w biurach podobnych do dzisiejszych. Natura człowieka nie nadąża za rewolucją przemysłową i urbanistyczną. Aby niwelować zły wpływ pracy siedzącej za biurkiem w zamkniętym pomieszczeniu należy już na etapie projektowania pamiętać o zasadach biophilic design. Projekty respektujące „biofilię” zwiększają zarówno zadowolenie pracowników , jak i ich wydajność. Są więc korzystne zarówno na poziomie mikro- jednostki, jak i na poziomie makro – organizacji. 

Samo patrzenie na zieleń uspokaja człowieka. Najlepiej gdy pracownik ma możliwość relaksu z widokiem na horyzont, najlepiej zielony. Biophilic design to rozwiązania oparte na prostocie. Drewniane niewyszukane formy. Brak asymetrycznych dekoracji. Naturalne kamienie do dekoracji wnętrz. Jeśli nie można zastosować naturalnego materiału, jego sztuczny odpowiednik w kolorze naturalnym jest uznany za lepszy niż całkowicie nienaturalne barwy i wzory.

W Centrum Biurowym HERBEWO zielone dachy funkcjonują już od 15 lat. Nasze trasy są bogato przyozdobione roślinnością. Zielony taras na dachu biurowca Regent Office stanowi wizualne przedłużenie Parku Kleparskiego, zaś sam projekt bryły budynku nawiązuje do fortów znajdujących się przy Nowym Kleparzu. Zależy nam, aby budynek wpisał się w otaczający go krajobraz w sposób harmonijny oraz aby tworzył piękny widok dla przechodniów i osób jadących ulicą Prądnicką. Na dachu funkcjonuje eksperymentalna winnica.

Ogród przy ul. Karmelickiej 27 to ogród otwarty na mieszkańców miasta oraz pracowników firm wynajmujących u nas powierzchnie biurowe. Jest to przestrzeń, którą można określić przestrzenią zaczarowaną: przez środek płynie szemrzący strumyk, drzewa górują oferując przyjemny cień w letnie dni. Roślinność jest bardzo bujna i pięknie zadbana. Pracownicy firm siadają na przyjemnym niczym zielony dywan trawniku z laptopami w ciepłe dni i pracują z uśmiechem na twarzach. Drewniana altana z boku ogrodu oraz pergola oferują relaks. Na środku ogrodu zasadzona została mini winnica, która jest winnicą najbliżej położoną w stosunku do Rynku Głównego w Krakowie.

Herbewo od dawna projektuje  odwołując się do biophilic design (jeszcze zanim poznaliśmy to określenie). Zależy nam, aby otoczenie zmieniać na lepsze, bardziej zielone, piękniejsze, a tym samym przyjazne dla człowieka. To jest nasza filozofia firmy.