Zanim przystąpi się do urządzenia salonu fryzjerskiego powinno się odpowiedzieć na pytanie o funkcjonalność wnętrza i dostosowanie do potrzeb klientów. Poniżej kilka porad na temat jak urządzić mały salon fryzjerski:

  1. Wybierz odpowiednie meble: w małym salonie fryzjerskim warto wybrać niewielkie meble lub meble, które można złożyć lub schować, gdy nie są potrzebne, np. stoliki, które można złożyć po pracy. Wybierz meble o prostych, eleganckich kształtach, w ponadczasowym, klasycznym stylu.

recepcja salonu fryzjerskiego

2. Wykorzystaj optycznie przestrzeń: jasne kolory ścian, podłogi, mebli oraz kontrastujące elementy w ciemniejszej tonacji (np. tapicerka foteli) pomogą optycznie powiększyć wnętrze. Zabudowę z lustrem lub lustro wielkoformatowe odbijające przestrzeń także można wykorzystać do optycznego powiększenia pomieszczenia – lokal wydaje się bardziej przestronny niż jest w rzeczywistości. Konsolety fryzjerskie powinny mogą być podświetlane. Myjnia, czyli miejsce, w którym myje się włosy powinna być funkcjonalnie zaprojektowana- tak by pracownikom salonu było wygodnie pracować i by klientowi było wygodnie- istotna jest możliwość regulacji wysokości zagłówków. Istotne wydaje się również umiejętne wykorzystanie podnóżków przy fotelach by maksymalizować komfort klientów.

3. Skup się na detalach: małe pomieszczenie ładnie prezentuje się, gdy w nim znajdują się piękne i starannie dobrane akcenty i dodatki. W salonie warto zainwestować w stylowe lampy, obrazy, rośliny, tkaniny lub ceramiczne dekoracje. Poczekalnia to miejsce, które w małym salonie fryzjerskim można zaprojektować w sposób atrakcyjny wizualnie.  Niezależnie od tego, jak duży jest salon fryzjerski, powinien być przede wszystkim wygodny i ergonomiczny dla klientów oraz pracowników. Przedstawiamy w tym artykule kilka wskazówek, które pomogą Ci urządzić mały, ale funkcjonalny salon fryzjerski.

4. Wybierz odpowiednie meble: w małym salonie fryzjerskim meble powinny być wybierane w sposób bardzo przemyślany i funkcjonalny. Najlepiej postawić na modele kompaktowe, które nie zajmują dużo miejsca. Istotne jest również, aby meble były w tym samym stylu i pasowały do wnętrza. Ważne jest również, aby każdy element urządzenia miał dokładnie wyznaczoną funkcję.

5. Zadbaj o optymalne oświetlenie: odpowiednie oświetlenie to klucz do sukcesu w salonie fryzjerskim. Musi ono być dostosowane do specyficznej pracy wykonywanej przez fryzjera, która wymaga precyzji i dobrej widoczności. Najlepiej, aby w salonie fryzjerskim był naturalny, mocny światło dziennie, ale najlepiej wspierać go odpowiednim oświetleniem sztucznym.

6. Wykorzystaj dostęp do światła dziennego: światło powinno być podzielone na strefy. W jasny dzień wystarczy doświetlić stanowiska do pracy. W ciemniejszy należy zapalić wszystkie lampy. Kolor żarówek, najlepiej energooszczędnych LED może sprawić, że klient wygląda korzystnie lub niekorzystnie.  Umiejętne zaprojektowanie oświetlenia pozwala wykorzystać efekt optyczny jaki daje połączenie światła naturalnego i sztucznego. i sprawić, że salon wygląda atrakcyjnie. Dobrze jest także zwrócić wagę na to, że korzystanie ze światła dziennego pozwala obniżyć koszty utrzymania lokalu.

fryzjer

7. Stwórz przestrzeń relaksacyjną: każdy salon fryzjerski powinien posiadać przestrzeń, w której klienci będą mogli odczuć relaks i spokój. Takim miejscem może być miejsce do poczekalni, które powinno być wygodne i wizualnie przyjemne. Warto zadbać o muzykę i przyjemne zapachy w takim miejscu. Wygodna kanapa w poczekalni sprawi, że klient poczeka na usługę nie denerwując się.

8. Powierzchnia robocza: w małym salonie fryzjerskim powierzchnia robocza musi być jak najbardziej zoptymalizowana. Powinna być przemyślana, aby fryzjer miał wszystko pod ręką. W małym salonie najlepiej zrezygnować z dużych, ciężkich mebli takich jak wielkie, masywne lustra, które zajmują dużo miejsca. Warto postawić na mniejsze, a bardziej funkcjonalne szafki czy stojaki. Dobrze jest urządzić to miejsce przy pomocy szafek na kółkach, które są mobilne i które można wykorzystywać przy aranżacji w różny sposób.

9. Postaw na w dobrą jakość sprzętu: w salonie fryzjerskim warto zainwestować w dobry sprzęt, który będzie działał sprawnie i oszczędzał miejsce. Dobrze dobrane narzędzia oraz aparatura jednocześnie pomagają w pracy i umożliwiają jej sprawniejsze przeprowadzanie. Fotel fryzjerski to mebel, na którym nie warto oszczędzać: komfort siedzenia przy długim zabiegu wpływa na pozytywny odbiór usługi.

10. Zapewnij właściwe wyposażenie: ważne jest aby salon fryzjerski był wyposażony we wszystkie niezbędne narzędzia i produkty do wykonywania zabiegów. W przypadku małego salonu warto pomyśleć również o miejscu do przechowywania (np. zewnętrzny magazyn, piwnica lub szafy  w lokalu), aby wyposażenie nie zajmowało dodatkowej przestrzeni. Etap urządzania salonu fryzjerskiego to także ważny moment dla projektanta. Powinien on wykorzystać swoje doświadczenie i wiedzę, by zaprojektować przestrzeń, która równocześnie będzie funkcjonalna i będzie pięknie wyglądała, ponieważ wnętrze stanowi wizytówkę firmy.

Jeśli interesuje Cię wynajęcie salonu fryzjerskiego w  Krakowie, zapraszamy do zapoznania się z ofertą: https://www.herbewo.krakow.pl/do-wynajecia/lokale/slowackiego-lokal-uslugowy-salon-fryzjerski-5712-m2/