Fort Kleparski powstał jako bastion II „ Kleparz” za czasów rządów Austro- Węgier w stolicy Galicji. Habsburgowie postanowili ufortyfikować Kraków. Jest to fort reditowy – ceglana budowla, której centrum stanowi działobitnia w postaci redity, tzw śródszaniec- murowana konstrukcja, w której znajdowała się bateria dział. Przeznaczony do obrony dalekiej ogniem artyleryjskim i obrony bliskiej (piechota, ogień działowy). Fort Kleparski stanowił bardzo ważny punkt twierdzy krakowskiej.

Powstał w latach 1856 – 1959 przy ul. Kamiennej w Krakowie. W środku fortu znajdował się dziedziniec, a dookoła fortu był wał, który utrudniał dostęp. Twierdzę trudno było zdobyć. Pod koniec XIX wieku dobudowano do niego poprzecznice ze schronami, a na początku XX wieku koszary. Fort brał udziału w działaniach wojennych.

Był kontrolowany przez wojsko polskie, a w czasie II Wojny Światowej Niemieccy żołnierze używali go jako miejsca do przetrzymywania jeńców wojennych. W Drugiej połowie XX wieku planowano rozbiórke, ale szczęśliwie nie dokonano tego. Zabudowano go. Na potrzeby Piwnic Win Importowanych, które miały w nim siedzibę, dobudowano budynek biurowy.

Następnym użytkownikiem był i jest do teraz Vinfort. Dzisiaj poza składem win, w murach budowli mieści się popularny klub muzyczny „Forty Kraków”. Budowla jest zachowana w dobrym stanie. Jest systematycznie remontowana. Stanowi piękną ozdobę otaczającego ją Parku Kleparskiego.

Biurowiec Regent Office przy ul. Prądnickiej swą bryłą oraz ceglaną elewacją nawiązuje do architektury Fortu Kleparskiego.

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bastion_(fort_reditowy)_III_%E2%80%9EKleparz%E2%80%9D