Udogodnienia w przestrzeni biurowej to udogodnienia w biurowcu oraz udogodnienia w samym biurze. Celem ich jest zapewnienie maksymalnego komfortu pracy użytkownikom budynku.

Udogodnienia wokół biurowca

Przy biurowcu powinien znajdować się parking dla samochodów. Może to być parking podziemny albo nadziemny. Ilość miejsc powinna być proporcjonalna do wielkości budynku. Ostatnio wprowadza się na parkingi stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Bardzo ważne jest aby przy budynku funkcjonował parking dla rowerów lub wydzielone miejsca ze stojakami, w których rowerzysta może bezpiecznie zostawić swój pojazd. Coraz więcej pracowników porusza się na rowerze, dlatego dodatkowym udogodnieniem są szatnie dla rowerzystów. Szatnie powinny znajdować się w miejscu dostępnym dla rowerzystów, najlepiej w pobliżu parkingu rowerowego lub miejsca ze stojakami na rowery. Rowerzysta może przed pracą wziąć prysznic i przebrać się do pracy zanim wejdzie do biura. Mała architektura wokół budynku stanowi kolejny element, który wpływa na komfort najemców. Pracownicy w słoneczne dni lubią usiąść na ławce lub leżaki by móc cieszyć się na przerwie świeżym powietrzem i widokiem promieni słonecznych.

Udogodnienia w budynku biurowym

Już samo wejście do budynku może być przyjazne dla wchodzących jeśli drzwi są wygodne – na przykład w postaci drzwi automatycznych obrotowych. W recepcji możemy spotkać stanowiska do czyszczenia butów, kąciki z książkami i gazetami. Niewątpliwym udogodnieniem w budynku biurowym jest restauracja lub pracownicza kantyna. Pracownicy nie muszą wychodzić na obiady. Jest to też przestrzeń do rozmów w luźniejszej atmosferze, co sprzyja nawiązywaniu i pogłębianiu kontaktów międzyludzkich.

W lobby najczęściej znajdują się kanapy, na których goście mogą usiąść. Bardzo dużym plusem jest przestrzeń dedykowana pod aktywność fizyczną; sala fitness lub siłownia w budynku. Te udogodnienia sprawiają, że lepiej się pracuje w danym miejscu. Są też ważne dla pracodawcy- potrzeby pracownika są zaspakajane w dużym stopniu w budynku. Bardzo dużym atutem są punkty usług: pralnia, usługi krawieckie, manicure, fryzjer. W Centrum Biurowym Herbewo znajduje się cały wachlarz usług (więcej informacji na stronie: https://www.herbewo.krakow.pl/udogodnienia/pozostale-udogodnienia/ ).

Udogodniania w biurze

Poza czynnikami wpływającymi na komfort pracy, o których wspominaliśmy już w innym artykule: https://www.herbewo.krakow.pl/blog/biuro-przyjazne-pracownikowi/, można wspomnieć o oczyszczaczu powietrza. Szczególnie w dużych miastach polskich, gdzie problem smogu nie został jeszcze rozwiązany, oczyszczacze powietrza stanowią bardzo ważny element świadczący o trosce o zdrowie pracowników. Kolejnym udogodnieniem dla pracowników jest kuchnia w biurze. Najlepiej aby była przestronna i aby znajdowała się w niej kuchenka mikrofalowa oraz palnik elektryczny. Niektóre firmy tworzą strefy relaksu dla pracowników w postaci puf, leżaków, kanap oraz gier typu piłkarzyki lub nawet playstation.

Wszelkie udogodnienia, z których korzystają pracownicy są dla nich korzystne. W obecnych czasach zaciera się granica między czasem pracy i czasem wolnym, a więc inaczej niż dawnie- kiedy biuro kojarzyło się wyłącznie z biurkiem – w pracy ludzie chcą znaleźć czas na relaks i chwilę swobody.