Biuro naszej firmy to jej wizytówka. Ładne biuro kreuje pozytywny wizerunek firmy na rynku. Atrakcyjna przestrzeń biurowa wpływa również na satysfakcję z pracy naszych pracowników, ich efektywność i motywację, koncentrację i produktywność oraz może prowadzić do lepszej integracji zespołu. Biuro dobrze zaprojektowane odzwierciedla dobrą organizację naszej firmy. Ponadto biuro ładne i funkcjonalne przyciąga nowych pracowników pełniąc rolę HR-owego magnesu. Większość kandydatów do pracy deklaruje, że bierze pod uwagę atrakcyjność biura przy wyborze nowego miejsca pracy. Jak urządzić biuro w pracy? – na to pytanie odpowiadamy poniżej.

Aranżacja biura, która maksymalizuje produktywność

Przy projektowaniu nowego biura warto zatrudnić architekta, który urządzi przestrzeń w sposób zarówno estetyczny, jak i funkcjonalny.

Biorąc pod uwagę wygląd biura- użyte kolory powinny współgrać zarówno z filozofią naszej firmy, jak i być przyjazne dla oka. Neutralne kolory biurowe to szary, brązowy, biały, czarny, granatowy, kremowy. Wyglądają dobrze i wprowadzają efekt harmonii i elegancji. Kolory bardziej jaskrawe jak czerwień, fiolet, żółty, róż, jasny zielony pobudzają. Warto je stosować w przestrzeniach, w których odbywa się praca kreatywna. Kolorem roku według Instytutu Pantone z USA jest living coral, koralowy o złotym odcieniu w barwie zdecydowanie ciepłej.

Ustawienie mebli zależy od wielkości biura i od ilości pracowników. Kluczowy jest wybór mebli z uwzględnieniem ich ergonomiki. Krzesła i fotele muszą być wygodne i dobre dla kręgosłupa. Powinny mieć regulację wysokości i podłokietników. Warto zasięgnąć tutaj porady rehabilitanta, który określi, które meble nie zaszkodzą naszemu zdrowiu.

Dostęp do światła dziennego ma znaczący wpływ na naszą produktywność. Ustawienie biurek w biurze należy zaplanować tak by zmaksymalizować doświetlenie miejsca pracy. Oświetlenie sztuczne powinno być przyjazne dla oczu i powinna być możliwa jego regulacja zależnie od indywidualnych preferencji użytkowników biura.

Jak urządzić gabinet? Układ gabinetowy zapewnia większy komfort pracy, ale nie sprzyja pracy zespołowej chyba, że zespoły są kilkuosobowe. Biurka układamy tak aby zapewnić wszystkim osobom podobny dostęp do światła naturalnego. Ekrany komputerów należy ustawić tak, aby światło w nich się nie odbijało.

Wraz z pojawieniem się powierzchni typu open space pojawił się w biurach problem hałasu. Z pomocą przychodzą specjalne panele akustyczne, które mogą rozdzielać pracowników, dźwiękoszczelne systemy meblowe oraz budki telefoniczne, które umożliwiają niezakłócone rozmowy i uniemożliwiają rozprzestrzenienie się hałasu.

Możliwość regulacji temperatury jest kolejnym aspektem, który wpływa na jakość pracy w biurze. Grzejniki powinny być sprawne. Klimatyzacja sprawna i cicha. Dużym atutem są otwieralne okna. W starych budynkach budowanych tradycyjnie np. w kamieniach cyrkulacja powietrza i regulacja temperatury odbywa się w sposób naturalny: ściany trzymają chłód w lecie, a w zimie pełnią rolę izolacyjną.

Przez żołądek do serca- kuchnia czyli serce biura

Uczucie głodu wpływa negatywnie na nasze zachowanie. Pracownicy głodni są apatyczni i mało produktywni. Natomiast wspólne posiłki przyczyniają się do zadowolenia z życia i pracy. Integrują w sposób naturalny pracowników- wszak od zarania dziejów ludzie spotykali się przy ogniu, przy ucztach, przy domowym palenisku czy w kuchni. Kuchnia często jest jedynym miejscem, w którym swobodnie można porozmawiać i poznać współpracowników. Jest to miejsce odpoczynku i regeneracji- nie można lekceważyć jej roli przy projektowaniu biura.

Miejsce to powinno być zaopatrzone przynajmniej w podstawowe urządzenia typu duża lodówka, ekspres do kawy, kuchenka mikrofalowa, czajnik, szafki. Jeśli dysponujemy przestrzenią, dobrze jest dodać kuchenkę, piekarnik czy dystrybutor wody z filtrem. Sercem kuchni jest jednak stół. Jedzenie na siedząco sprzyja relaksowi i pozwala na spożycie pełnowartościowego posiłku bez pośpiechu. Zadbajmy aby był możliwie duży z wygodnymi krzesłami wokół. Najnowszym trendem jest urządzanie kuchni w stylu kawiarni z wyspą pośrodku i wysokimi krzesłami typu hooker dookoła. Bardzo istotnym aspektem jest kwestia zapachów – powinniśmy zainwestować w dobry okap kuchenny lub przynajmniej mieć możliwość otwarcia okna w kuchni aby zapachy jedzenia nie były odczuwalne w całym biurze. Z praktycznego punktu widzenia przy wyborze koloru unikajmy czarnych blatów – widać na nich każdy okruszek, zabrudzenie czy wylaną wodę.

Przy projektowaniu kuchni można użyć bardziej „szalonych”, energetycznych kolorów, które rozświetlą i uatrakcyjnią wnętrze. Stylowa lodówka, kolorowe szafki czy lacobel w kolorach tęczy nad blatem kuchennym sprzyjają przyjaznej atmosferze. Podczas rozmów przy kuchennym stole rodzi się wiele pomysłów.

Inspiracją może być:

https://www.homebook.pl/inspiracje/wnetrza-publiczne/559565_-wnetrza-publiczne-styl-nowoczesny

lub kuchnia z zielonym akcentem:

https://pl.pinterest.com/pin/512777107572367483/

Zielono mi w głowie? Zielono mi w biurze

Wprowadzenie roślin do środka biura zarówno podniesie poziom tlenu w pomieszczeniach, wpłynie na oczyszczenie powietrza, co przełoży się na samopoczucie pracowników oraz uatrakcyjni przestrzeń.

Oglądanie zieleni sprzyja relaksowi, koi nerwy, daje poczucie połączenia z naturą, którego człowiek tak bardzo potrzebuje. Ludzie regenerują się mentalnie w kontakcie z przyrodą. Kwiaty i rośliny stanowią doskonałą dekorację. Pasują do każdego wnętrza i niemal wszystkich kolorów.

Gatunki roślin, które oczyszczają powietrze to między innymi skrzydłokwiat, bluszcz pospolity, paprotka, dracena, obrzeżona, epipremnum złociste, sansewieria i rapis wyniosły.

O najnowszym trendzie w projektowaniu biur – biophilic design pisaliśmy tutaj. Jest to aranżowanie wnętrz z użyciem naturalnych materiałów takich jak drewno i kamień. Kolory dominujące to zieleń i brązy, czyli barwy naturalne. Kierunek ten zakłada zwiększenie ilości roślin w pomieszczeniach oraz wykorzystanie np. szumu wody w biurach. Zielone ściany i ogrody wertykalne mają wpływ na jakość powietrza, a motywy roślinne, naturalne wzory i wykorzystanie naturalnych lub imitujących naturalne materiałów we wnętrzach biura ma prowadzić do poczucia harmonii. Maksymalizuje się dopływ naturalnego światła w pomieszczeniach. Ogrody wokół biur, zielone dachy czy szklarnie ogrodnicze na dachach biurowców wpisują się w filozofię biophilic design, której głównym celem jest lepsze samopoczucie poprzez połączenie z naturą człowieka.

Łazienka jako wizerunek firmy: elegancja i prostota

Łazienki – jedyne pomieszczenia, w których spędzamy samotnie czas będąc w biurze, muszą być zaplanowane w sposób funkcjonalny i wygodny. Wybierzmy rozwiązania, które stworzą efekt eleganckiej przestrzeni: stonowane kolory, duże lustra, ewentualne dekoracje z kwiatów czy obrazy. Kolor biały daje efekt schludności, czystości i elegancji. Jest ponadczasowy. Szary i czarny doskonale komponują się z bielą. Warto jednak pamiętać, że ciemna gładka podłoga jest bardzo niepraktyczna- każda kropla wody jest na niej widoczna. Producenci oferują płytki ścienne i podłogowe w dużych gabarytach, które kreują elegancką przestrzeń. Jeżeli zamierzamy wprowadzać dodatkowe intensywne kolory warto ograniczyć się do pojedynczych akcentów np. płytek typu dekor czy ciekawej tapety na ścianie. Atrakcyjność tego pomieszczenia zwiększymy wprowadzając designerską baterię w kranie czy nawet ciekawe wizualnie szczotki do WC.

Istotna jest aby łazienka była oddzielona w sposób zapewniający komfort akustyczny od reszty biura. Odgłos wody czy suszarki do rąk rozprasza przy pracy. Przy wyborze suszarki do rąk sprawdzajmy czy możliwa jest regulacja głośności tego urządzenia. Wybierzmy modele możliwe najcichsze i najbardziej energooszczędne z troską o środowisko.

Przy projektowaniu łazienki – jeśli pozwala nam na to metraż biura- zadbajmy o zamontowanie prysznica. Będzie to dogodne rozwiązanie szczególnie dla rowerzystów szczególnie gdy nie posiadamy osobnej szatni dla rowerów z prysznicami w budynku. W upalne dni pracownicy, którzy dojeżdżają pedałując na dwóch kółkach lub komunikacją miejską czy nawet autem z daleka potrzebują odświeżenia pod prysznicem. Szczególnie w przypadku osób, które mają kontakt z klientem jest to konieczne.

Wyposażenie typu odświeżacze powietrza, krem do rąk czy waciki kosmetyczne będą miłymi dodatkami. Łazienki z prysznicami powinny ponadto być zaopatrzone w suszarki do włosów.

Łazienka w stylu klasycznym z zieloną dekoracją:

https://pl.pinterest.com/pin/233905774377086004/

https://pl.pinterest.com/pin/413346072050135237/