Niektórym drewniane ściany kojarzą się wyłącznie z popularnymi w latach 80. i 90. lamperiami, stosowanymi najczęściej w przedpokojach starszych mieszkań. Nowoczesne trendy pozwalają jednak na stworzenie ściany z drewna, która nada pomieszczeniu wyjątkowego, indywidualnego klimatu. Drewno wprowadza do wnętrza poczucie ciepła i przytulności. Na co zwrócić uwagę podczas aranżacji pokoju z drewnianą ścianą?

Zalety drewnianej ściany w mieszkaniu

Użycie drewna we wnętrzach sprawia, że pomieszczenie wydaje się cieplejsze i bardziej naturalne. Duży wybór materiałów na rynku pozwala na stworzenie niepowtarzalnych kombinacji. Obecnie w sklepach można znaleźć zaimpregnowane deski czy panele w praktycznie każdym kolorze i formie, dzięki czemu z pewnością znajdziemy coś, co przypadnie nam do gustu. Producenci oferują również płytki, które doskonale imitują naturalny surowiec. To daje możliwość wprowadzenia drewnianych akcentów, na przykład do łazienki, bez obaw o niekorzystne działanie wilgoci i częstych zmian temperatury.

Dodatkowo drewno na ścianie jest bardzo funkcjonalne. Jest odporne na wilgoć i wszelkie zarysowania. Drewnianą ścianę czyści się bardzo łatwo – wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce mokrą szmatką. Jeszcze jedną zaletą jest prosty montaż, który sprawia, że nie będziemy potrzebować pomocy specjalistów. Co równie ważne – drewno pasuje do właściwie każdego stylu!

O czym należy pamiętać przy planowaniu drewnianej ściany?

By drewniana ściana robiła imponujące wrażenie, należy dobrze przemyśleć jej formę, umiejscowienie i kolor. Jeśli aranżujemy małe pomieszczenie, warto postawić na bielone drewno. Pozwoli to na rozjaśnienie i optyczne powiększenie wnętrza. Nie należy zestawiać ze sobą zbyt wielu rodzajów drewna – więcej niż trzy różne typy tego surowca mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wydawało się klaustrofobiczne.

W jakim miejscu najlepiej umieścić akcenty z drewna? W kuchni drewno najlepiej sprawdzi się jako materiał na blat. Trzeba pamiętać, by harmonijnie komponowało się z podłogą. W sypialni warto zdecydować się na odłożenie drewnem ściany za wezgłowiem łóżka, natomiast w salonie – za telewizorem. Pozwala to na zaakcentowanie najważniejszego elementu we wnętrzu.

Jakie dodatki pasują do drewna?

Dużą zaletą drewna jest to, że komponuje się z naprawdę wieloma kolorami i materiałami. Do jasnych desek będą pasowały zarówno czarne, jak i białe meble, a także dodatki w dowolnym kolorze. Postawienie na klasyczne barwy pozwoli wprowadzić do wnętrza powiew spokoju i elegancji. Uniwersalnym kolorem do wszystkich typów drewna będzie zieleń. Warto zatem udekorować pokój roślinami, które nieco ożywią całe pomieszczenie.

Aranżacja pomieszczeń z użyciem drewnianych elementów to doskonały wybór dla osób, które chcą stworzyć pokój z przytulnym, rodzinnym charakterem. To bardzo praktyczny surowiec, często wykorzystywany przez projektantów wnętrz, ponieważ daje nieograniczone możliwości eksperymentowania z kolorami i materiałami.