Zasada 3L

Od wielu lat profesjonaliści w dziedzinie nieruchomości odpowiadając na pytanie co jest kluczowe przy wyborze nieruchomości przywoływali zasadę 3L czyli „lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja”. Położenie nieruchomości  znacząco wpływa na zainteresowanie nieruchomością, jej wybór i determinuje zarówno cenę nieruchomości przy wynajmie i przy transakcji kupna/sprzedaży. Wydawało się, że w dobie pandemii i przejściu wielu firm na pracę zdalną lokalizacja straci na znaczeniu. Tak się jednak nie stało. Zasada 3L nadal jest aktualna. A być może nawet jej znaczenie jest większe niż dotąd.

 

Prestiżowy adres

Prestiżowy adres firmy wskazuje na jej pozycję i znaczenie. Dobra lokalizacja pomaga budować wizerunek firmy zarówno na rynku, wśród klientów oraz wśród potencjalnych pracowników i obecnych pracowników. Adres tworzy image firmy, komunikuje jej jakość. Wpływa na to jak postrzegamy daną firmę zanim staniemy na progu jej biura. Renomowana lokalizacja jaką jest biuro w centrum Krakowa zachęca kontrahentów do współpracy z firmą. W niektórych branżach prestiżowa lokalizacja zwiększa zaufanie do firmy – jak w przypadku kancelarii prawnej lub gabinetu lekarskiego.

 

Lokalizacja centralna

Lokalizacja centralna – w centrum miasta z dogodnym dojazdem wydaje się być optymalnym wyborem, choć również na obrzeżach powstają atrakcyjne obiekty. Ich minusem jest jednak to, że dla części pracowników dojazd do takiego miejsca nie będzie wygodny. Idealnie aby w pobliżu znajdowały się przystanki autobusowe, tramwajowe, metro i ścieżki rowerowe oraz parkingi. W takim miejscu mamy także dostęp do szeregu okolicznych usług takich jak salony fryzjerskie, kosmetyczne, manicure/pedicure, restauracji, barów, sklepików. Lokale biurowe w centrum Krakowa na wynajem oferowane przez firmę Herbewo spełniają te warunki: https://www.herbewo.krakow.pl/

 

Miejsce dla pracowników

Kwestia dojazdu do biura przy zmianach na rynku pracy jakie wywołała pandemia i wprowadzeniu modelu hybrydowego pracy, stała się kluczowa dla wielu pracowników. Pomimo tego, że wiele osób zdecydowało się zostać w domu i pracować zdalnie, biura są niezwykle ważną pozycją jeśli chodzi o strategię przyciągania pracowników do pracy- stanowią narzędzie HR. Pracownicy podejmują decyzje o wyborze pracodawcy na podstawie między innymi lokalizacji biura, do którego będą przyjeżdżać codziennie/ kilka razy w tygodniu/ raz na jakiś czas. Dogodny dojazd, który zapewnia bliskość przystanków i ścieżek rowerowych będzie punktować na korzyść pracodawcy. Praca z biura jest oceniania jako bardziej produktywna. Wg raportu Skanskiej 87 % pracowników biurowych uważa, że jakość biura ma dla nich znaczenie przy wyborze nowego pracodawcy . Co czwarty ankietowany przyznaje, że lokalizacja biura może mieć wpływ na ich decyzję o przyjęciu lub odrzuceniu pracy (za „Focus on Business Polska”, lipiec- sierpień 2022). Możemy się domyślać, że atrakcyjne biuro w centrum Krakowa będzie wpływało na to, że pracownik pracujący w formule hybrydowej, skorzysta z opcji pracy z biura chętniej i częściej niż jest to wymagane, co prawdopodobnie przełoży się zarówno na jego efektywność, satysfakcję z pracy oraz integrację z zespołem.

 

Podsumowując pomimo rewolucji na rynku pracy w zakresie wprowadzenie pracy zdalnej i hybrydowej, biuro firmy nie traci na znaczeniu. Prestiżowy adres to atut, który daje nam przewagę na wielu płaszczyznach.