Od hotelu do biurowca

Butikowy hotel (ang. boutique hotel) to niewielki, stylowy hotel, który nie należy do sieci. W świecie nieruchomości funkcjonuje również nazwa butikowy biurowiec. Jest to w odróżnieniu do ogromnych budynków ze szkła i stali, budynek mniejszy, wyróżniający się stylem.

Butikowy budynek biurowy w kamienicy

Butikowym budynkiem może być kamienica po generalnym remoncie z biurami w środku. Stare budynki mają „butikowość” w naturze. Nie ma dwóch takich samych pokoi, ani korytarzy. Jest natomiast ponadczasowy styl i elegancja gdy odświeżenie polegało na pozostawieniu smaczków minionych lat: starych piecy kaflowych, drewnianych rzeźbionych drzwi, sztukaterii na sufitach, oryginalnych kamieni na klatkach schodowych. Wiele elementów oryginalnych musi być zastąpionych przez nowe z uwagi na zniszczenia związane z upływem czasu. Nowe elementy powinny albo być wzorowane na starych albo pasować do nich. Ciekawe są również połączenia elementów starych z nowoczesnymi. Potrzeba tutaj jednak niesamowitego wyczucia estetycznego, odwagi oraz zgody konserwatora miasta. Lokale biurowe w zabytkowych kamienicach to adresy dodające prestiżu firmom wynajmującym w nich powierzchnię. Stare budynki mają unikalne elewacje i bardzo ciekawe klatki schodowe. Pomieszczenia są wysokie, a okna duże. Drewniane posadzki, stare kominki, rzeźby czy piece mogą dodawać wnętrzu charakteru. Wnętrze budynku muszą być przystosowane do spełniania funkcji użytkowych, jakich oczekują teraz najemcy na powierzchniach biurowych. Poprowadzenie światłowodu wydaje się koniecznością. Jeśli chodzi o klimatyzację – na wyższych piętrach kamienic będzie przydatna. Natomiast wielką zaletą starych budynków jest naturalna wentylacja i brak przegrzewania się powierzchni.

Powierzchnie biurowe o wysokim standardzie w butikowych budynkach znajdziecie u nas: Centrum Biurowe Herbewo przy al. Słowackiego 64, kamienica przy ul. Karmelickiej 27 oraz kamienica przy ul. Basztowej 3. Oferta dostępnych powierzchni biurowych.

Nowoczesny butikowy biurowiec

Nowoczesne powierzchnie o unikalnym charakterze mogą tworzyć butikowy biurowiec. Dobrym budynku tego typu przykładem jest biurowiec Regent Office znajdujący się przy ul. Prądnickiej 20A. Architektura budynku jest oryginalna: elewacja zaprojektowana została z ręcznie formowanej cegły i kamienia, przez co doskonale komponuje się z sąsiadującym Parkiem Kleparskim. Bryła budynku nawiązuje do fortów przy Nowym Kleparzu. Cegła i kamień to materiały, które nadają budynkowi klasycznego wizerunku. Na zielonych dachach budynku funkcjonuje strefa relaksu z mała winnicą z kilkoma szczepami (min. niemiecki szczep Regent) na dachu. Powierzchnie biurowe są nowoczesne pod względem technicznym i użytkowym. Jest to jednak budynek niepowtarzalny, unikatowy, który można uznać za butikowy.