Komfort pracownika – zysk firmy

Czym wyróżnia się biuro przyjazne pracownikom? Kwestie te zawsze były ważne, ale teraz mogą przesądzić o tym, że firma zdobędzie lepszych pracowników na wymagającym rynku pracy, który należy ostatnio do zatrudnianych. Pracownik zadowolony z chęcią przychodzi do pracy, co wpływa na zmniejszenie jego absencji. Taki pracownik jest również bardziej kreatywny i bardziej oddany pracy. Firmy są tego świadome i coraz częściej przykładają dużą wagę do urządzenia biur i ich wyglądu.

Uniwersalny design biura

Design biura to rzecz gustu, a de gustibus non dispuntandum est….Czy istnieją jakieś uniwersalne wyznaczniki stylu, który podoba się każdemu? Myślę, że nie. Zapewne będzie to wykorzystanie możliwie najbardziej naturalnych materiałów i kolorów bliskich naturze. O biophilic design, trendzie, który nawiązuje do natury przeczytacie pod tym linkiem. Modne są niekiedy ostre kolory. Wydaje się jednak, że praca we wnętrzu, w którym królują neonowe i fluorescencyjne barwy może być na dłuższą metę męcząca. Z pewnością projekt wnętrz biura powinien być spójny z filozofią firmy, z otoczeniem, z typem ludzi, których firma zatrudnia lub chce zatrudniać. Dobry projekt biura do wynajęcia charakteryzuje się integralnością. Przestrzeń powinna wyglądać schludnie i funkcjonalnie. Takie biuro zachęca do pracy.

Komfort w biurze ponad wszystko

Na komfort pracownika wpływa ergonomia stanowiska pracy. Meble biurowe powinny być tak ustawione aby pracownik miał oświetlone biurko najlepiej światłem naturalnym. Światło sztuczne musi być dobrane nie tylko pod względem mocy, ale i barwy światła. Wydaje się, że ciepłe światło jest bardziej przyjazne dla oczu niż zimne.  Natomiast zimna barwa światła w biurze tworzy efekt nowoczesności, czystości, a jego wpływ na człowieka jest pobudzający. Fotele muszą być wygodne i dobrze wyprofilowane aby przy dłuższym siedzeniu pracownikom nie doskwierał ból pleców. Coraz częściej korzysta się też z siedzenia na piłkach jako uzupełnienie tradycyjnych foteli. Specjalne dźwiękoszczelne elementy tłumią niechciane dźwięki i pozwalają pracownikom na skupienie w wypadku, gdy więcej osób pracuje w danym pokoju. Kwestia ciszy jest zagadnieniem indywidualnym. Osoby niskoreaktywne lepiej pracują w otoczeniu głośnym, to je stymuluje. Umieją skoncentrować się przy muzyce, rozmowach współpracowników. Natomiast osoby, które są wysokoreaktywne potrzebują ciszy i spokoju aby być wydajnymi w pracy.

Przestrzeń wspólna w biurze

Najlepsze imprezy zawsze rozkręcają się i kończą w kuchni. Podobnie jest w firmie. Integracja zespołu następuje nie w gabinetach czy openspace, ale na przestrzeniach wspólnych: w kuchni, w pokojach z grami i pokojach relaksu. Warto w biurze na wynajem zwrócić uwagę na te pomieszczenia. Powinny być przyjazne dla pracowników i sprzyjać nawiązywaniu interakcji. Są to przestrzenie, w których pracownicy mogą odpocząć. Wprowadzenie zieleni ułatwi odpoczynek. Również w tych przestrzeniach meble powinny być wygodne- warto zainwestować w wygodne sofy i leżanki lub miękkie pufy. Kolory przyjazne dla oczu to kolory naturalne.

Przestrzeń wokół biura

Natura relaksuje człowieka. Przy szukaniu idealnego biura dla firmy dobrze jest wziąć pod uwagę otoczenie biurowca. Budynki otoczone przez zieleń pozwalają pracownikom na relaks. Samo oderwanie się od biurka i spojrzenie w dal, najlepiej na zielone otoczenie działa kojąco dla układu nerwowego. Rośliny uspokajają człowieka i sprzyjają kreatywności. Biuro przyjazne pracownikowi to biuro otoczone zielenią lub ładnym widokiem (np. widok na dachy starych kamienic, park, szerokie aleje). Takie biura tworzymy w Centrum Biurowym Herbewo. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą najmu przestrzeni biurowych.