Biuro wizytówką firmy

Nowoczesne i wygodne biuro 2023 to wizytówka firmy i magnes, który sprawi, że pracownik wybierze naszą firmę i będzie chciał przyjeżdżać do biura każdego dnia. Atrakcyjna przestrzeń biurowa to taka, która oderwie pracownika od home-office i sprawi, że będzie chciał często spędzać czas w siedzibie firmy. Kandydaci do pracy sprawdzają biura pracodawcy przed podjęciem zatrudnienia. Chcą pracować tam, gdzie się dobrze czują. Przestrzeń biurowa może zatem być atutem, który sprawi, że wygramy batalię o najlepsze talenty w naszej branży. Nowoczesne biuro jest też narzędziem w budowaniu i integracji zespołu. Nie tylko pracownicy, lecz także klienci odwiedzający nasze biuro zwracają uwagę na jego wygląd i komfort. Przestrzeń biurowa powinna być reprezentatywna i zgodna z wizerunkiem, który chcemy wykreować dla naszej firmy. Nowoczesne biuro może wpłynąć na pozytywne odczucia klienta odwiedzającego naszą siedzibę. W takiej przestrzeni łatwiej nawiązać pozytywną relację z kontrahentem i mniejsze są szanse, że odejdzie on do konkurencji.

Ale oprócz estetyki biura, ważna jest także wygoda w pracy i ergonomia. Meble i dostępne narzędzia powinny być dostosowane do potrzeb pracowników i zapewniać im komfortowe warunki pracy. To z kolei przekłada się na efektywność pracowników i ich zadowolenie z pracy.
Warto zatem zadbać o przestrzeń biurową i włożyć w nią odpowiednie nakłady finansowe. Biuro staje się wtedy wizytówką firmy, która przyciąga najlepszych pracowników i klientów, a także wpływa na ich zadowolenie oraz pozytywne wrażenie o naszej firmie.

Funkcjonalność przede wszystkim

Aranżacja wnętrza powinna być zatem zarówno funkcjonalna, jak i atrakcyjna wizualnie. Przestrzeń musi być tak urządzona, by pracownik miał miejsce do pracy na tyle wygodne jak to jest możliwe. Funkcjonalność przestrzeni i zaprojektowanych w niej urządzeń oraz mebli jest kluczowa. Miejsce powinno być zaaranżowane tak aby w przypadku open-office pracownicy mieli komfort akustyczny. Specjalne panele akustyczne na ściany oraz na sufity i ścianki dźwiękochłonne pomogą w uzyskaniu optymalnego efektu. Projektuje się również specjalne strefy rozmów, strefy ciszy przy otwartej przestrzeni biurowej. Inaczej jest w przypadku biura, w którym są wydzielone pokoje biurowe- w nich zazwyczaj nie ma  problemu z hałasem, ale trzeba zadbać o stosowne oświetlenie. Światło dzienne ma duże znaczenie dla sprawności psychofizycznej człowieka. Przy projektowaniu wnętrza nie zasłaniajmy okien.  Powinno się wykorzystać to światło, a oświetlenie sztuczne powinni być komfortowe dla pracownika. Dostępne na rynku meble biurowe dają również sporo możliwości w zakresie maksymalizowania komfortu pracowników. Fotele muszą być regulowane i zaprojektowane w trosce o ergonomię pracy. Niektóre firmy zapewniają również regulowane biurka.

Szarość czy feria barw?

Nowoczesne wnętrza biurowe z dawną szarością nie mają wiele wspólnego: od paru lat istnieje trend promujący kolorowe, radosne wnętrza. Energia kolorów ma pobudzać kreatywność pracowników, a biuro ma być atrakcyjne wizualnie. Strefy relaksu są równie istotne, co strefy pracy. Na większych przestrzeniach firmy wstawiają stoliki do gier typu piłkarzyki, stanowiska z rzutkami, miejsca urządzone  w stylu kawiarni lub baru. Innym trendem jest biurowy, zawsze modny minimalizm: klasyczne wnętrza w bezpiecznych kolorach: czerń, biel, granat, szary. Wybór opcji tradycyjnie był zależny jest od branży, w której działa firma. Niemniej ostatnio nawet firmy prawnicze czy ubezpieczeniowe wybierają odważną gamę barw i nieco bardziej szalone pomysły na wnętrza.

Biophilic design

Biophilic design to kolejny trend, który od paru lat w projektowaniu wnętrz zyskuje na znaczeniu. Istotą biophilic design jest połączenie wnętrza z naturą. Projektanci łączą różne elementy, takie jak rośliny, wodę, kamień czy drewno, aby stworzyć przestrzeń, w której człowiek może się odprężyć i odetchnąć od miejskiego zgiełku. Biophilic design sprzyja także zdrowiu i dobrej kondycji mentalnej poprzez wprowadzanie elementów natury i zielonych przestrzeni do pomieszczeń, co ma działanie terapeutyczne.
Wymienione już naturalne materiały, jakie są wykorzystywane w biophilic design, mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Dostarczają one poczucia ciepła i są miłe w dotyku. W szczególności drewno jest wykorzystywane w wielu projektach jako naturalny materiał, który zapewnia odczucie przytulności w pomieszczeniach.
Jednym z kluczowych elementów biophilic design jest także światło. Projektanci starają się zapewnić maksymalne wykorzystanie światła dziennego, dzięki czemu wnętrza są jasne i pełne energii. Światło wprowadza do wnętrza ciągłe zmiany, co ożywia pomieszczenie i prowadzi do polepszenia nastroju
Biophilic design jest coraz bardziej popularny i zaczyna stanowić wysokiej jakości standard dla projektów wnętrzarskich. Jest to podejście do projektowania, które łączy naturę z estetyką i funkcjonalnością. Istnieje wiele pomysłów na biophilic design, począwszy od dodania małych elementów przyrody, takich jak rośliny do wnętrza, po stworzenie całego pomieszczenia, które wizualnie przypomina naturalne środowisko. Dlatego warto zastanowić się, jak włączyć elementy natury do wnętrza biurowego, aby wprowadzić harmonię i równowagę w codziennym życiu.

Trendy w aranżacji wnętrz w 2023

urządzanie nowoczesnego biura

Po okresie pandemii biura zmieniły się w bardziej elastyczne i mobilne. Część pracowników pracuje hybrydowo- niektóre firmy zmniejszyły powierzchnię biurową. Miejsca pracy są mobilne to znaczy , że pracownicy mogą przemieszczać się pomiędzy różnymi miejscami w firmie. W związku z tym, wnętrza biurowe muszą być teraz bardziej dopasowane do potrzeb pracowników i oferować więcej elastyczności.
Wśród nowych trendów w aranżacji wnętrz biurowych w 2023 roku będą przede wszystkim takie elementy, jak:
– Otwarte przestrzenie zamiast tradycyjnych biurek – przestrzeń tym samym staje się bardziej elastyczna, co umożliwia lepszą komunikację między pracownikami oraz łatwiejszą współpracę poszczególnych działów firmy
– Akcenty na zieleń – rośliny stały się bardziej popularne w przestrzeniach biurowych. Firmy doceniają, że elementy naturalne umożliwią pracownikom większą swobodę i relaks.
– Coraz bardziej innowacyjne technologiczne- przykładem trendu technologicznego w aranżacji wnętrz biurowych może być zastosowanie interaktywnych stołów, których blaty są jednocześnie ekranami, na których pracownicy mogą wyświetlać informacje lub projektować.
– Ekologia w realizacji pomysłów i wyborze materiałów – dbanie o środowisko naturalne będzie coraz bardziej istotne w podejściu do wyboru mebli i dekoracji.
Podsumowując, trendem w aranżacji wnętrz biurowych w 2023 roku będzie równowaga między elastycznością, otwartością na zmiany, a jednocześnie dbanie o ergonomię, wygodę i estetykę i ekologię.

Dbałość o środowisko

Coraz więcej firm zaczyna brać pod uwagę kwestie środowiska. Przy projektowaniu zwraca się uwagę na zamawianie materiałów z recyclingu oraz wykorzystywanie starych elementów w nowych projektach. Firmy starają się również ograniczać ilość zużywanej energii poprzez stosowanie energooszczędnych rozwiązań. Właściciele firm zdają sobie sprawę z faktu, że dbałość o środowisko to nie tylko kwestia etyczna, ale również ekonomiczna. Dzięki stosowaniu ekologicznych rozwiązań, firmy mogą zaoszczędzić na kosztach produkcji oraz przyciągnąć klientów, którzy cenią sobie proekologiczne podejście. W rezultacie, dbałość o środowisko staje się coraz bardziej popularna w biznesie.