Centrum Biurowe Herbewo zlokalizowane jest tuż przy Nowym Kleparzu w dzielnicy Krowodrza. Dzisiejszy Nowy Kleparz to kolorowy targ, na którym mieszkańcy Krakowa z przyjemnością robią zakupy. Znajdują się tutaj liczne stragany ze świeżymi kwiatami, ubraniami, rękodziełem z wikliny oraz – albo przede wszystkim – budki i stanowiska oferujące świeżą żywność prosto od rolnika. Znajdziemy sery z Podhala, wędliny wiejskie , doskonały wybór ryb, mięs i warzyw oraz owoców. Czas płynie tutaj troszkę wolniej niż w supermarkecie. To miejsce, w którym kupujący targują się ze sprzedawcami, rozmawiają z nimi, zawiązują się trwałe znajomości między nimi. Część klientów to stali bywalcy.

Historia tego miejsca sięga początków XX wieku, kiedy władze miasta planowały zlikwidować targowisko przy Starym Kleparzu i utworzono nowy plac targowy – Nowy Kleparz. W 1911 roku wyburzono kolej obwodową, która biegła na miejscu dawnych fortyfikacji austryjackich. Powstały Aleje Trzech Wieszczów, których koniec stanowi Nowy Kleparz. W okolicach ulicy Pędzichów stały miejskie szubienice. W miejscu, gdzie kiedyś były błonia powstał plac, na który przyjeżdżały handlarki z Krowodrzy, która wówczas była podkrakowską wsią. Regulaminy i zarządzenia Rady miasta Krakowa z 1925 i 1927 określały godziny handlu na placu oraz towary, jakie były dopuszczone do sprzedaży w tym miejscu.

Na Nowym Kleparzu dozwolony był handel: słomą, sianem, zbożem, artykułami pastewnymi, nasionami, narzędziami i sprzętami rolniczymi, miotłami, wyrobami bednarskimi, kołodziejskimi, kowalskimi, rymarskimi, powroźniczymi, koszykarskimi, krzewami, dziczkami i szczepami owocowymi. Można było również na sezonowo sprzedawać ziemniaki, kapustę, ogórki z wozów u wylotu ul. Długiej oraz na Nowym Kleparzu. Przy Rynku Kleparskim powstawały restauracje karczmy, szynki. Handel bardzo dobrze prosperował na obu placach targowych. Asortyment dostępny na Nowym Kleparzu poszerzał się. Wyroby z wikliny oraz produkty mleczne szybko zaczęły być oferowane obok dotychczasowego asortymentu. Handel przy placu odbywał się tylko w wyznaczone dni. Pusty plac targowy na tle budynku Herbewo z 1941 widoczny jest na zdjęciu należącym do Narodowego Archiwum Cyfrowego dostępnym na stronie: http://www.dawnotemuwkrakowie.pl/miniatury/55-pusty-nowy-kleparz-widoczny-budynek-herbewo/

W 1993 rozpoczęto modernizację placu. Zbudowane zostały pawilony handlowe, postawiono zadaszone ławy. Wymieniono nawierzchnię targowiska oraz przebudowano chodniki wokół placu. Powstały też miejsca parkingowe dookoła placu. Poidełko od strony al. Słowackiego, które służyło do pojenia koni zostało odrestaurowane.

Na końcu trójkąta, który tworzy Nowy Kleparz stoi kapliczka z figurką Marki Boskiej Niepokalanego Poczęcia. Do dziś pozostaje zagadką kiedy powstała ta figurka i kto ją postawił. Jedna wersja zakłada, że Matka Boska miała stać przy drodze, którą prowadzono skazanych na szubienicę. Inna legenda głosi, że kapliczka powstała dla przeciwwagi dla minaretu, który postawił na swojej kamienicy przy ul. Długiej Teodor Rayski dla pochodzącej z Turcji żony. W 1865 roku figura została zniszczona w skutek wichury. Odnowiono ją w 1897 i kilka lat później postawiono ogrodzenie. Warto dodać, że Matka Boska Niepokalanego Poczęcia jest patronką kupców.

Informacje o historii Nowego Kleparza pochodzą z:
http://kleparz.krakow.pl/nasza-historia/