Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Na co zwracamy uwagę przy poszukiwaniu mieszkania na wynajem? Z pewnością lokalizacja jest kluczowym kryterium wyboru. Najlepsza lokalizacja? nie istnieje. Dla każdego będzie to inne miejsce.

Młodzi ludzie przeważnie preferują wynajmowanie mieszkania w pobliżu uczelni, często w centrum miasta. Rodziny z dziećmi szukają miejsca , które ma bogatą infrastrukturę wokół:  parki, przedszkola, szkoły, place zabaw, sklepy i przychodnie. Z kolei ludzie w wieku 50+ ponownie chcą korzystać z rozrywek, jakie daje centrum miasta. Dla nich im bliżej centrum, tym lepiej. Jednakże miejsce powinno być spokojne.

Lokalizacja jako subiektywne kryterium wyboru miejsca zamieszkania związana jest także z naszym miejscem pracy. Przy wyborze mieszkania warto rozejrzeć się po okolicy i przeanalizować  siatkę połączeń  komunikacyjnych, drogi oraz ścieżki rowerowe. Przy okazji najmu  prawdopodobnie łatwiej będzie znaleźć dogodną lokalizację względem miejsca pracy niż w przypadku zakupu mieszkania.

Funkcjonalny układ mieszkania i wyposażenie

Przy wyborze mieszkania na wynajem poza analizą naszych potrzeb (ilość pokoi, wielkość mieszkania), zwracajmy uwagę czy mieszkanie ma miejsce na przechowywanie sprzętów gospodarstwa domowego. Idealnie gdy w mieszkaniu znajduje się pomieszczenie gospodarcze/spiżarnia. Należy również zapytać o komórkę lokatorską i/lub piwnicę aby mieć gdzie przechowywać sprzęt sportowy/akcesoria dla dzieci czy zbędne przedmioty.

Ogromną zaletą mieszkania jest balkon, który będzie stanowił naturalne przedłużenie salonu i będzie tworzyć strefę relaksu. Widok z okna na zieleń lub na ładną architekturę może rekompensować brak balkonu. Odpoczynek dla oczu poprzez patrzenie w dal Jest bardzo ważny dla naszego zdrowia psychicznego i dla naszego wzroku.

Mieszkania na wynajem w Krakowie są przeważnie wyposażone w sprzęty AGD, RTV. Minimum stanowi pralka. Coraz mniej najemców pyta o TV. Natomiast Wi-fi jest elementem niezbędnym, szczególnie dla młodego pokolenia.

Czynsz i czynsz administracyjny

Pecunia non olet. W kwestii opłat należy zdobyć możliwie pełną informację. Najlepiej dla najemcy aby podpisał umowę najmu, w której wyszczególnione są wszystkie opłaty. Poza  miesięcznym czynszem (nazywanym też „odstępnym”) możemy się spodziewać zapłaty kaucji, która stanowi zabezpieczenie mieszkania. Kaucja powinna być zwrócona najemcy po oddaniu przez niego mieszkania w stanie takim, w jakim dostał mieszkanie z uwzględnieniem „normalnego zużycia”.  Dodatkowym składnikiem w przypadku wspólnot mieszkaniowych  jest często czynsz administracyjny. Konieczne jest zorientowanie się jakie są składniki tej opłaty. Często jest to opłata za wywóz śmieci, woda, utrzymanie czystości w budynku i wokół niego oraz  ewentualny monitoring. Media (woda, prąd, gaz) powinny być opomiarowane. Wtedy najemca wie za co płaci i w każdej chwili ma prawo wglądu w rachunki (które powinny być refakturowane na niego).

A co w przypadku usterki?

Powinniśmy też ustalić z właścicielem mieszkania kto będzie zajmował się naprawami. Drobne usterki potrafią bardzo utrudniać życie w mieszkaniu. Właściciel powinien oferować pomoc albo przynajmniej po części partycypować w kosztach napraw sprzętu, który stanowi wyposażenie mieszkania.

Mieszkania w Krakowie

Zapraszamy do zapoznanie się z naszą ofertą mieszkań do wynajęcia. Są to ładnie urządzone i w pełni wyposażone  mieszkania zlokalizowane w centrum miasta: przy ul. Basztowej i ul. Kremerowskiej. Nasze usługi wyróżnia profesjonalne podejście do klienta. Najemcy nie martwią się o usterki, które bardzo szybko usuwamy . Najemcy u nas nie płacą czynszu administracyjnego. W cenie czynszu jest utrzymanie czystości budynku, utrzymanie zieleni, monitoring, wywóz śmieci oraz Internet i obsługa administracyjno-techniczna.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.