Małe biuro – jak urządzić biuro z głową?

Małe biuro to nie lada wyzwanie. Należy je urządzić z głową to znaczy funkcjonalnie dostosowując rozmiar i układ pomieszczeń do naszych potrzeb. Dzięki przemyślanemu projektowi możemy tak zaplanować przestrzeń aby była adekwatna do specyfiki pracy naszej firmy.

Przy aranżacji małego biura musimy wziąć pod uwagę potrzeby naszego zespołu. Najlepiej będzie przeprowadzić z każdym działem lub wręcz z każdym pracownikiem wywiady na temat tego, co potrzebuje w pracy. Możemy też posłużyć się w tym celu ankietą. Atrakcyjne biuro jest najtańszym dla firmy benefitem pracowniczym. Według danych zebranych przez firmę Nowy Styl 80% pracowników chce zobaczyć siedzibę firmy przed podjęciem w niej pracy.

Układ przestrzenny małego biura to przeważnie układ gabinetowy. Przy przydzielaniu zespołom lub poszczególnym osobom pokoi należy pamiętać o nierozdzielaniu zespołów jeśli to możliwe. Na ogół pokoje osób, które pracują z klientem są umiejscowione bliżej wyjścia/sekretariatu, a osoby pracujące na zapleczu mają pokoje dalej od wejścia. Pokój prezesa również nie powinien znajdować się przy wejściu, ponieważ niepożądane osoby nie powinny zakłócać jego pracy. Aranżacja gabinetów może się zmieniać w czasie wraz z rozwojem firmy.

Małe biuro może również funkcjonować na planie open space. Wtedy należy zadbać o komfort akustyczny pracowników poprzez stosowne oddzielanie pracowników meblami czy przesłonami dźwiękoszczelnymi.

Jak umeblować małe biuro?

Małe biuro to przeważnie niewielkie pomieszczenia. Zadbajmy o małe gabaryty mebli. Nie warto jednak oszczędzać na krzesłach. Fotel lepszej jakości zajmuje tyle samo miejsca, co ten gorszej jakości. Możemy rozważyć również zaopatrzenie pracowników w klękosiady czy piłki do siedzenia. Wykorzystajmy ściany do zamontowania szaf lub półek na dokumenty. Najlepiej jak będą zamykane, aby unikać zakurzenia segregatorów z ważnymi dokumentami. Spróbujmy łączyć biurka pracowników, którzy pracują obok siebie aby wykreować dodatkową przestrzeń. Laptopy zajmują mniej miejsca niż komputery stacjonarne i ułatwiają pracę w różnych miejscach i pozycjach. Są jednak stanowiska np. księgowego, które najprawdopodobniej nie potrzebują przenosić komputera.

Aranżacja małego biura – zielone biuro

Stosujmy się do reguł, które wyznacza trend biophilic design jeśli zależy nam na tym aby biuro wyglądało nowocześnie, ładnie i ekologicznie. O tym trendzie pisaliśmy tutaj.

Jest to projektowanie z uwzględnieniem naszej potrzeby przebywania w naturze i obcowania z naturą, która powoduje dobrostan psychiczny i fizyczny człowieka. Samo patrzenie na zieleń odczuwalnie wpływa na poziom relaksu pracowników biura.

Biophilic design jest holistycznym podejściem do projektowania. Już samo położenie biura w okolicy terenów zielonych- z widokiem na nie jest zgodne z tym trendem. Najważniejsze aby stosowane przez nas materiały były uniwersalne i jak najbardziej naturalne lub imitujące naturalne. Klasyczne kolory to biel, szary, beż, brąz czy zieleń nie wychodzą z mody. Podobnie jak materiały drewno, cegła, kamień czy ich imitacje. Bardzo istotną kwestią jest dobre oświetlenie powierzchni poprzez projektowanie z wykorzystaniem naturalnego światła. Zaplanujmy liczne gniazdka elektryczne aby uniknąć ponownego prowadzenia okablowania elektrycznego . Oczywiste już dziś jest, że żarówki ledowe oszczędzą nam koszty, a przy tym są przyjaźniejsze dla środowiska naturalnego.

Biuro dla dwóch osób

Niewielkie firmy jedno lub dwuosobowe potrzebują innego rozwiązania: najlepszym będzie podnajem jednego pokoju w większym biurze lub nawet wydzielenie jednego pokoju w mieszkaniu lub domu na potrzeby pracy. Przestrzeń ta musi być wyposażona w wygodne fotele biurowe, krzesła oraz stół lub biurka. Innym rozwiązaniem jest wynajęcie powierzchni w specjalnie urządzonych powierzchniach typu co-working. Warto zadbać o komfort każdego z pracowników poprzez stosowne ułożenie biurek tak by nie wchodzili sobie w drogę. Nawet niewielkie biuro można oddzielić prostym regałem, który tworzy dwie strefy.

Przestrzeń biurowa w domu

Praca w domu nie powinna być wykonywana z kanapy czy kuchennego stołu z uwagi na komfort i ergonomię pracy. Wydzielmy osobną szafkę na dokumenty związane z firmą. Aranżacja przestrzeni, do której nie zapraszamy klientów może być bardziej przytulny niż klasyczne biuro. Najlepiej będzie podzielić mieszkanie na część przeznaczoną do życia i przestrzeń zarezerwowaną na potrzeby małego biura.

Biuro w małym pokoju

Ogromnym wyzwaniem jest urządzenie biura w małym pokoju. Aranżacja powinna maksymalnie wykorzystywać przestrzeń. Żaden metr kwadratowy nie może być zmarnotrawiony. Warto zaopatrzyć się w biurko, przy którym znajdują się szuflady, aby miejsce pod blatem było użyteczne. Szafki ustawmy w pobliżu biurka aby mieć łatwy dostęp do dokumentów. Wygląd pomieszczenia jest tutaj ważniejszy od funkcjonalnego układu. Inspiracje i wiele ciekawych pomysłów jak wykorzystać sprytnie miejsce w małym biurze znajdziecie tutaj:

https://pl.pinterest.com/pin/263812490643655836/

https://pl.pinterest.com/pin/263812490643631291/

https://pl.pinterest.com/pin/263812490643631247/

Przestrzeń optycznie powiększy użycie jasnych kolorów. Wykorzystajmy odległość od okna: przystawmy do niego biurko aby zmaksymalizować dostęp do naturalnego światła. Koniecznie zainwestujmy w porządne lampy na biurko.

Wyposażenie wnętrz w produkty typu drukarki, skanery, niszczarki do papieru czy oczyszczacze powietrza uzależnione jest od naszych potrzeb – gabaryty tych urządzeń dostosujemy do miejsca. Duże znaczenie ma akustyka mieszkania. Jeżeli do pracy potrzebujemy spokoju, zaopatrzmy się w słuchawki na uszy, które izolują dźwięki z zewnątrz i sprawią, że będziemy mogli się lepiej skoncentrować na pracy w biurze w domu.

A co z kuchnią?

Najprawdopodobniej w małym biurze zabraknie przestrzeni na wydzielenie osobnej kuchni. Wśród pomysłów na wygospodarowanie miejsca do spożycia prostego posiłku najlepszym wydaje się wydzielenie niewielkiego kąta lub nawet miejsca na półce na mikrofalę i czajnik. Rozwiązaniem będzie zakupienie tacę, na której postawimy jedzenie na biurku aby uniknąć ryzyka zaplamienia blatu, klawiatury komputera i dokumentów. Problem stanowić będą niepożądane zapachy, które będą się unosić po podgrzewaniu posiłków. Sprawna wentylacja może być pomocna. Nic jednak nie zastąpi okapu kuchennego, którego nie zainstalujemy w biurze.

Dla zdrowia

Praca biurowa to siedzenie przy biurku. Niestety jest ono główną przyczyną schorzeń kręgosłupa, chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Jedynym skutecznym remedium, a przede wszystkim środkiem zapobiegania chorobom kręgosłupa jest ruch. W małym biurze zabraknie z pewnością przestrzeni na siłownię z prawdziwego zdarzenia.

Możemy w szafie trzymać rozkładaną matę do jogi i w czasie przerwy wstać od biurka i wykonać kilka ćwiczeń na leżąco używając filmików na Youtube. Innym wyjściem jest zakup mini steppera, z którego można korzystać na przykład w czasie wykonywania rozmów telefonicznych. W sklepach sportowych dostępne są również niewielkie akcesoria, które pozwalają na ćwiczenie dłoni czy mięśni rąk. Ich gabaryty umożliwiają przechowywanie ich w szufladzie biurka. Najważniejsze jednak jest to aby pamiętać by co godzinę wstać od biurka, wyprostować się całe ciało.