Lokalizacja

Lokalizacja to podstawa mawiają eksperci od nieruchomości. Wybór miasta na główną siedzibę firmy to duże wezwanie. Od lat Kraków jest jednym z najczęściej wybieranych lokalizacji dla firm z uwagi na swoje atuty, o których dziś napiszemy. Niektóre firmy decydują się na pierwszą siedzibę w Warszawie, a drugą w Krakowie, a niektóre wybierają biuro w Krakowie w pierwszej kolejności.

Dostęp do kadry

Kraków ma około 800 000 mieszkańców, a w całej aglomeracji krakowskiej jest ich prawdopodobnie ponad 1 000 000 osób. Duża część mieszkańców to osoby dorosłe, zdolne do pracy. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował napływ wielu imigrantów do Krakowa. Osoby te posiadają rozmaite umiejętności, a pokrewny język i kultura zbliżona do polskiej sprawiają, że bardzo szybko dokonują aklimatyzacji. Duża liczebność aglomeracji pod względem ludności sprawia, że biuro w Krakowie ma bardzo dobry dostęp do kadry pracowniczej.

 

Uczelnie

Kraków to tradycyjna kolebka uczelni. To tutaj znajduje się najstarsza polska uczelnia, Uniwersytet Jagielloński, wybitne w naukach technicznych AGH, Politechnika Krakowska, znakomity Uniwersytet Ekonomiczny czy Uniwersytet Pedagogiczny. W Krakowie kształcą też liczne uczelnie prywatne, szkoły policealne i zawodowe. Istnieje duży wybór szkół językowych, które zapewniają kształcenie nie tylko  w językach europejskich, ale też w poszukiwanych językach egzotycznych. Również szkoły podstawowe, średnie, a nawet przedszkola i żłobki oferują programy dwujęzyczne lub anglojęzyczną ścieżkę edukacyjną, co jest niezmiernie istotne dla obcokrajowców przybywających do miasta.

Infrastruktura

Kraków to nie tylko piękne, zabytkowe Stare Miasto. To także budynki biurowe z biurami na wynajem, w tym nowoczesne biurowce klasy A, centra biznesowe i konferencyjne. Wynajem biura w Krakowie nie stanowi problemu – oferta jest szeroka i różnorodna. Biurowce znajdują się w centrum miasta oraz na obrzeżach. Kraków to także zaplecze pod duże wydarzenia takie jak Tauron Arena Kraków https://www.tauronarenakrakow.pl/ czy Centrum Kongresowe ICE http://icekrakow.pl/ , które są miejscami, w których odbywają się koncerty gwiazd, imprezy sportowe, targi branżowe, wydarzenia biznesowe i charytatywne. Dodatkowo trzeba pamiętać o bogatej ofercie kulturalnej teatrów, filharmonii, opery i kin w Krakowie. To wszystko sprawia, że życie w Krakowie jest niezwykłe. W ostatnich latach miasto rozbudowało sieć ścieżek rowerowych. Komunikacja miejska jest bardzo wygodna i punktualna.

Centra biznesowe

Walory miasta wymienione powyżej sprawiają, że w Krakowie rozwinęły się międzynarodowe centra biznesowe. W mieście pracuje bardzo wielu obcokrajowców. Obok dużych centrów outsourcingowych, małe i średnie firmy usługowe zajmują biura do wynajęcia w Krakowie. Wynajem biura w Krakowie to także inwestycja w prestiżowy adres. Kraków kojarzy się nie tylko z pięknem, historią i dobrą edukacją, ale również w prężnym biznesem i innowacyjnymi firmami. Jest to miejsce, w którym warto poszukać biura do wynajęcia.